رد کردن لودر

طاهرپور با تشکر از اکبر ترکان، رئیس هیات‌مدیره و بنیان‌گذار آلومینیوم جنوب مطرح کرد:
سالکو تحولی عظیم در صنعت آلومینیوم کشور ایجاد می‌کند

نشست صمیمی مدیرعامل کارخانه آلومینیوم جنوب با اصحاب رسانه، در ۴ دی ۹۸ به‌مناسبت راه‌اندازی کارخانه تولید شمش آلومینیوم جنوب برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی آلومینیوم جنوب، خبرنگاران در ابتدا از کارخانه احیا و ریخت بازدید کردند و از نزدیک شاهد فناوری برق ۴۳۰ کیلوآمپر روی تابلوهای برق کنار هر سلول و چگونگی فعالیت سلول‌های واحد احیا بودند. بعد از آن به واحد ریخت رفتند و در جریان فرآیند تولید شمش‌ قرار گرفتند.
اصحاب رسانه در ادامه در سالن جلسات با شهریار طاهرپور، مدیرعامل شرکت آلومینیوم جنوب دیدار و سوالات خود را مطرح کردند.
شهریار طاهرپور در ابتدای این نشست خبری توضیحاتی درباره پروژه آلومینیوم جنوب از شروع تا حال حاضر داد و گفت: پروژه‌ای که ۱۶ سال درگیر آن بوده‌ایم، هم‌اکنون در حال به نتیجه رسیدن است و این یک افتخار بزرگ ملی و تحولی عظیم برای صنعت آلومینیوم کشور، مردم فارس و منطقه لامرد و مهر است.
وی از زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه دکتراکبر ترکان، رئیس هیات مدیره و بنیان‌گذار آلومینیوم جنوب و دکترمحمد مهدی مستقیمی، مدیر عامل پیشین و نایب رئیس هیات مدیره که در احداث و راه‌اندازی کارخانه آلومینیوم جنوب همه اهتمام و مساعی خویش را مصروف این مهم کرده‌اند تقدیر و تشکر کرد.
طاهرپور همچنین به تاریخچه این پروژه اشاره کرد و گفت: ساخت کارخانه آلومینیوم جنوب یک ایده جدید از طرف دکتر ترکان رئیس هیات مدیره که در آن زمان معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت بود، به‌شمار می‌رود و می‌توان از آقای ترکان به‌عنوان بنیان‌گذار این شرکت نام برد که فرازونشیب‌ها را با تدابیر مدیریتی یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت و بیشترین نقش را در احداث کارخانه داشت. وی همچنین گفت: ایجاد و توسعه صنعت آلومینیوم باتوجه به مشکل فروش نفت از سال ۱۳۸۲ دنبال شد.
طاهرپور گفت: آلومینیوم جنوب از سال ۸۴ فعالیت‌ جدی خود را شروع کرد و سال ۸۵ چینی‌ها در مناقصه برگزار شده برای این پروژه برنده شدند. سال ۸۶ با اعمال تحریم‌ها کار متوقف شد و شرکت ستیک که یک شرکت چینی بود حاضر به ادامه کار نشد و نفر دوم برنده مناقصه حاضر شد تا پروژه را اجرا کند.
وی افزود: در دی ۹۴ فعالیت‌های اجرایی پروژه دوباره آغاز و قرار شد در بازه زمانی ۴۱ ماهه یعنی اردیبهشت ‌۹۸ به سرانجام برسد. پروژه آلومینیوم جنوب جز معدود پروژه‌هایی است که تاخیر ایجاد شده در آن ۶ ماه بیشتر نبود که این زمان باتوجه به حجم و بزرگی پروژه خیلی کم است.
مدیرعامل سالکو با اشاره به پیشرفت 91 درصدی پروژه اظهار کرد: در این پروژه حدود یک میلیارد و 200 میلیون دلار سرمایه‌گذاری ازسوی ایمیدرو و شرکت سرمایه‌گذاری غدیر انجام شده که در همین راستا از آقایان دکترمحمود‌زاده رئیس هیات مدیره و دکتر بازارگان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر و دکترغریب‌پور، رئیس هیات عامل و دکتر نعیمی قائم‌مقام ایمیدرو قدردانی و تشکر می‌کنیم.
وی استارت پروژه را با ۴ دیگ و در مجموع سلول‌های موجود در فاز نخست را ۲۵۸ عدد اعلام و بیان کرد: این پروژه از پروژه‌های روز دنیاست که با فناوری ۴۳۰ کیلوآمپر احداث شده و برای نخستین بار در ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

مدیرعامل سالکو افزود: آلومینیوم جنوب در زمان ساخت بالاترین استانداردهای زیست‌محیطی را رعایت کرده است؛ به‌عنوان مثال می‌توان گفت استاندارد برای ذرات معلق کارخانه‌هایی که در شهرها واقع هستند ۱۵۰ میلی‌گرم و کارخانه‌های خارج از محدوده شهرها ۳۰۰ میلی‌گرم است، اما ذرات معلقی که ازسوی این کارخانه ایجاد می‌شود، تنها ۶ میلی‌گرم بر مترمکعب است.
طاهرپور با اشاره به اقدامات این کارخانه در راستای احیای فضای سبز خاطرنشان کرد: ما در حال ایجاد یک فضای سبز (نخلستان) هستیم که نزدیک به ۳۰ هکتار وسعت دارد و از بزرگ‌ترین نخلستان‌های جنوب خواهد بود.
مدیرعامل آلومینیوم جنوب درباره میزان مصرف و تامین برق کار خانه گفت: میزان برق مورد نیاز کارخانه ۵۲۰ مگاوات است که ۲۰۰ مگاوات آن از طریق خط عسلویه-لامرد تامین شده، به همین دلیل ما می‌توانیم ۸۶ سلول را فعال کنیم. بقیه برق مورد نیاز یعنی۳۲۰ مگاوات دیگر، از خط عسلویه-فسا تامین خواهد شد که اگر در 7 ماه آینده این موضوع عملیاتی شود ما می‌توانیم تمام دیگ‌های‌مان را فعال کنیم چراکه کلیه سلول‌های احیا آماده فعالیت هستند.
او گفت: در 4 ماه آینده، لوپ اول که شامل ۸۶ دیگ از ۲۵۸ دیگ است به بهره‌برداری خواهد رسید؛ البته طبیعت کار همین است که سلول‌ها به مرور وارد مدار احیا شوند.
وی درباره تهیه مواد اولیه تولید آلومینیوم تصریح کرد: به‌دنبال آن هستیم تا کارخانه آلومینا و پترولیوم‌کک را راه‌اندازی کنیم. خوشبختانه معدن بوکسیت که مواد اولیه آلومینا است در حوالی بوشهر کشف شده که این امر کمکی بزرگ در تسریع اجرای پروژه یک میلیون تنی آلومینا خواهد بود.
طاهرپور افزود: یکی از اسکله‌های بندر پارسیان در اختیار آلومینیوم جنوب قرار خواهد گرفت که بعد از تحویل تعدادی سیلو در آنجا نصب میکنیم و در ماه‌های آینده به بهره برداری میرسد. وی گفت: در حال حاضر تا آماده شدن زیرساخت‌های بندر پارسیان، واردات از بندر شهید رجایی انجام می‌شود.
وی در پایان با ابراز خرسندی از راه‌اندازی کارخانه آلومینا در پارسیان اظهار کرد: ما کماکان در حال پیگیری بحث تامین مواد اولیه کارخانه هستیم تا انشاالله بتوانیم کارخانه آن مواد  را نیز احداث کنیم. وی همچنین اظهار کرد: از قبل ایجاد یک کارخانه یک میلیون تنی آلومینا در پارسیان پیگیری شده و همانگونه  که ذکر شد خوشبختانه بوکسیت که ماده اولیه آلومینیوم است در حوالی بوشهر کشف شده که این امر می‌تواند باعث تسهیل روند پروژه یک میلیون تنی آلومینا شود.
او در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که از چرایی انتخاب شهرستان لامرد به‌عنوان محل ساخت کارخانه آلومینیوم پرسید، بیان کرد: به‌دلیل نزدیکی به ساحل و دریا و نقش این ظرفیت‌ها در صادرات و خرید مواد اولیه و حمل‌ونقل و نزدیکی به اسکله و بعد از تحقیقات فراوان، شهرستان لامرد را به‌عنوان محل ساخت کارخانه انتخاب کردیم.
مدیرعامل شرکت آلومینیوم جنوب در پاسخ به سوال مطرح شده در زمینه فروش آلومینیوم تولیدی این کارخانه تاکید کرد: شرکت المهدی و ایرالکو ظرفیت تامین تقاضای داخل کشور را دارند و نگاه آلومینیوم جنوب بیشتر به صادرات است.
طاهرپور اظهار کرد: از مردم منطقه می‌خواهیم که در صنایع پایین‌دستی ورود کنند و ما هم کمک و شرایط سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کنیم، به‌طوری که احساس کنند کارخانه آلومینیوم جنوب در کنارشان است و ما را جزئی از خود بدانند.
وی با توجه به ایجاد اشتغال در منطقه و مسئولیت اجتماعی شرکت افزود: همه خریدها را از لامرد انجام می‌دهیم و برای تهیه بلیت و لباس کار و سایر ملزومات، تاکید کرده‌ایم که از لامرد انجام شود و بنا داریم منابع مالی را در منطقه متمرکز کنیم. 
مدیرعامل آلومینیوم جنوب همچنین از اشتغال ۱۵۰۰ نفر پس از راه‌اندازی کارخانه خبر داد و عنوان کرد: با توجه به توافقنامه‌ای که قبلا با مسئولان شهرستان در نحوه بکارگیری نیروها بسته‌ شد، گفت: قرار است اشتغال در این مجموعه به ۱۵۰۰ نفر برسد و ۹۰ درصد نیروهای اپراتوری که دیپلم و فوق دیپلم هستند از این منطقه و 10 درصد خارج از منطقه و همچنین نیروهای مهندسی و کارشناسی ۵۰ درصد از منطقه و ۵۰ درصد دیگر از خارج منطقه به ‌کار گرفته شوند .
طاهرپور در ادامه پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران درباره فروش آلومینیوم اظهار کرد: جای هیچ نگرانی نیست و مشکلی در زمینه فروش نداریم. بعضی از شرکت‌ها برای خرید محصول اعلام آمادگی کرده‌اند. ما اصلا به دنبال خام‌فروشی نیستیم و بیشترین سعی و تلاش‌مان این است که محصول را به صنایع پایین‌دستی در جوار کارخانه عرضه کنیم.
وی درباره برنامه افزایش سرمایه در کارخانه آلومینیوم جنوب بیان کرد: هم‌اکنون سرمایه سالکو ۱۰۶۰ میلیارد تومان است و گام‌های مهمی برداشته شده است. مشکل ما برای افزایش سرمایه در سازمان خصوصی‌سازی است که انشاالله در یک ماه آینده مرتفع خواهد شد و سرمایه شرکت به ۲۴۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.
طاهرپور درباره برجام و تاخیر در راه‌اندازی این مجموعه به خبرنگاران گفت: اگر برجام نبود امکان فعالیت‌های اجرایی وجود نداشت و می‌توان این پروژه را میوه برجام دانست. تعداد پروژه‌هایی با این عظمت انصافا خیلی زیاد نیست. پروژه از نظر کیفی در سطح بسیار عالی قرار دارد و از تجهیزات روز دنیا در آن استفاده شده که یکی از بهترین فناوری‌ها با تکنولوژی ۴۳۰ کیلوآمپر است.
طاهرپور در ادامه به سوال یکی از خبرنگاران محلی مبنی بر اینکه سرانجام قرار است برای بیش از ۸۰ نفر از مهندسانی که به‌دلیل مسائل معیشتی تحصن کرده و اخراج شده‌اند چه اقدامی انجام شود، پاسخ داد و گفت: این افراد هم‌اکنون در مرخصی اجباری یک‌ماهه به سر می‌برند و حقوق خود را دریافت می‌کنند. او ادامه داد: در زمان راه‌اندازی و شروع عملیات تولید کارخانه احیا نیروهایی که امید داشتیم در کنار ما باشند، به یکباره مشکلاتی را به وجود ‌آوردند که این موضوع ما را نگران کرد. وی همچنین در پایان سخنان خود بر مسئولیت‌پذیری افراد تاکید کرد و مسئولیت‌پذیری را مهم‌ترین شاخصه کارکنان دانست و گفت: علاقه‌مند بودیم این نیروها در زمان راه‌اندازی در کنار دوستان باتجربه باشندو همچنان امیدواریم برسر کار خود برگردند و با همدلی بیشتری به کار خود ادامه دهند.
در پایان جلسه شهریار طاهرپور، مدیر عامل سالکو از حضور اصحاب رسانه در کارخانه آلومینیوم جنوب قدردانی کردند و از آنان در راستای شفاف سازی اذهان عمومی تشکر نمودند.آخرین مقالات

مقاله ای ثبت نشده است

آخرین اخبار

دفتر مرکزی : ایران - تهران - خیابان سید جمال الدین اسد آبادی- کوچه سیزدهم- شماره 35

آخرین ویدئو

دفتر لامرد

استان فارس - شهرستان لامرد- کیلومتر 8 جاده محور لامرد-خنج - منطقه ویژه اقتصادی انرژی بر- صندوق پستی 346

52721901-2(9871+)
52725790(9871+)
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
عضویت در خبر نامه