رد کردن لودر

معاون اول رئیس‌جمهوری در بازدید از پروژه آلومینیوم جنوب با پیشرفت ۹​0 درصدی اعلام کرد:

آلومینیوم جنوب دستاورد برجام است

 

بازدید معاون اول رئیس جمهوری و هیات همراه ایشان در تاریخ 18 تیر ماه 98 از شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب با هدف بازديد از این طرح ملی و تصميم گيري براي رفع موانع پيش روي آن صورت گرفت.

کارخانه آلومینیوم جنوب چهارمین کارخانه تولید آلومینیوم در کشور با ظرفیت حدود 300 هزار تن در سال از بزرگترین و مدرن‌ترین کارخانه تولید آلومینیوم در ایران  است.

به گزارش روابط عمومی آلومینیوم جنوب، طاهر پور در این بازدید گفت: پروژه آلومینیوم جنوب با پیشرفت فیزیکی ۹0درصدی در فاز نخست، از ظرفیت تولید ۳۰۰هزار تن در سال برخوردار است که در زمان افتتاح ۱۰۰هزار تن آن وارد مدار تولید می‌شود. وی افزود: تمام تلاشمان را به کار خواهیم بست تا این کارخانه تا بهار سال 99 به ظرفیت کامل ۳۰۰هزارتن دست یابد.

شهریار طاهرپور در بخش دیگری از سخنانش به قرارداد تجاری این طرح به روش EPCF در اسفند ماه 1389 با پیمانکار خارجی به امضاء رسید ه اشاره کرد، ولی عملیات اجرائی آن پس از امضای موافقتنامه برجام و در دیماه 1394 شروع شد.

او با بیان اینکه حجم سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلار است افزود: در سال 98 و با مساعدتهای سهامداران طرح، عملیات اجرائی پروژه روند بسیار مطلوبتری به‌خود گرفت و با توجه به تأمین برق مورد نیاز و تأمین مواد اولیه اصلی شامل آند، آلومینا و پترولیوم کک، عملیات راه‌اندازی بخش اول شروع شده و طبق برنامه در مهر ماه 98 وارد فاز تولید خواهد شد.

طاهرپور در ادامه خاطرنشان کرد: پیشرفت کلی پروژه تولید آلومینیوم ۹0 درصد است و تا کنون عملیات ساختمانی و نصب و راه اندازی تجهیزات بخش اول به اتمام رسیده و برق مورد نیاز برای راه اندازی بخش اول به میزان 200 مگاوات تامین شده است. همچنین آلومینای مورد نیاز برای راه اندازی تولید شمش با مساعدت سازمان ایمیدرو تامین شده است.

مدیرعامل آلومینیوم جنوب از طرح‌های توسعه‌ای این مجتمع خبر داد و افزود: احداث واحدهای تولید مواد اولیه، احداث واحد فرآوری آلومینا، احداث واحد تولید پترولیوم کک و اجرای فاز دوم طرح آلومینیوم جنوب از طرح‌های توسعه‌ای مورد نیاز سالکو به شمار می‌روند.

اسحاق جهانگیری نیز در بازدید از طرح آلومینیوم جنوب، آن را به عنوان یکی از پروژه‌های مهم کشور در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی یاد و اعلام کرد: آلومینیوم از صنایع اصلی و مورد نیاز کشور به شمار می‌آید و قرار است کارخانه آلومینیوم جنوب، در ماه‌های آتی به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: یک مجموعه طرح‌های بزرگ در سطح کشور در دولت یازدهم و دوازدهم آغاز شده و برای پایان این طرح‌ها باید اراده جدی صورت بگیرد تا در این دولت نیز به اتمام برسد.

جهانگیری هدف از حضور در منطقه ویژه اقتصادی لامِرد را بازدید از روند راه‌اندازی این پروژه مهم ذکر کرد و اظهارکرد: متاسفانه اتفاقی که برای طرح‌های نیمه تمام در دولت‌های مختلف می‌افتد این است که در صورتی که این طرح‌ها به اتمام نرسد، در دولت‌های بعدی با ایجاد سوال و شک و شبهه یا به این طرح‌ها توجهی نمی‌شود یا حذف می‌شود، به همین دلیل بهتر این است که طرح‌های نیمه تمام در زمان همان دولت به اجرا و بهره‌برداری برسد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: این امر نشان می‌دهد تا چه حد تاخیرها و تعلل‌ها در اجرای یک پروژه در سرنوشت یک طرح تاثیر دارد.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه تلاش خواهیم کرد تا با رفع موانع پیش رو، آلومینیوم جنوب طی ماه‌های آتی به بهره‌برداری برسد خاطرنشان کرد: هدف امریکایی‌ها از تحریم و جنگ اقتصادی برهم زدن شیرازه کل نظام و کشور و ضربه زدن به ایران به عنوان یک کار جدی بوده است و حداقل انتظاری که از تحریم‌ها داشتند خواباندن اقتصاد ایران بوده که به حول و قوه الهی در آن موفق نبودند و نخواهند بود؛ با این حال باید توجه داشت که به طور مشخص به دنبال این هستند که در برخی از طرح‌هایی که می‌تواند به توسعه کشور کمک شایان توجهی کند اخلال ایجاد کنند و به طور مثال جلوی ارسال چند قطعه پروژه‌ای که ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد را بگیرند و حتی ببینند در کدام کشور و بندر هست تا مانع ارسال آن شوند.

معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه در دوره دو ساله‌ای که پیش روی دولت دوازدهم باقی مانده سعی داریم مجموعه وسیعی از طرح‌های بزرگ در دست اجرا را به بهره‌برداری برسانیم، گفت: حضور و بازدید امروز نیز این پیام را دارد که بایستی روی طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالا که در توسعه کشور نقش تعیین کننده‌ای دارد باید وقت بگذاریم تا حتما به نتیجه برسد.

جهانگیری ادامه داد: این کار را از استان فارس شروع کردیم و در استانهای دیگر و طرح‌های دیگر در بخش نفت و گاز و پتروشیمی، صنعت، راه، راه آهن نیز ادامه خواهد داشت. باید ببینیم موانع اجرای این پروژه‌ها کجا است و آن را برطرف کنیم. در این راستا هیچ توجیه، محدودیت و مشکلی برای اینکه این طرح‌ها اجرا نشوند قائل نیستیم و باید این طرح‌ها به بهره‌برداری برسد.

جهانگیری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه آلومینیوم یکی از فلزات مهم رنگی است که در صنعت کشور و در همه رشته‌های صنعتی نقش تعیین کننده‌ای دارد گفت: بعد از احداث کارخانه ایرالکو در دهه ۴۰، ما حرکت کندی در توسعه صنعت آلومینیوم داشتیم که علت اصلی آن نبود مواد اولیه آلومینیوم در ایران بود. به همین دلیل فعالان و دست‌اندرکاران صنعت آلومینیوم وقتی می‌شنوند فلان کشور حاشیه خلیج‌فارس کارخانه آلومینیوم با چند میلیون تن ظرفیت احداث کرده، خیلی به آنها بر می‌خورد که چرا در این صنعت به اندازه‌ای که باید پیشرفت نکردیم. با این حال این کار در ایران شروع شده است.

وی با بیان اینکه احداث کارخانه آلومینیوم جنوب یکی از دستآوردهای برجام است خاطرنشان کرد: بیش از یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری این پروژه به صورت فاینانس تامین شده و تا امروز از نظر من کارخانه تکمیل است و می‌تواند در یک فرآیند چند ماهه به عنوان مدرن‌ترین کارخانه آلومینیوم ایران افتتاح شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه تاکید کرد: صنعت آلومینیوم، پتروشیمی و منابع عظیم گازی ایران نه تنها منطقه و استان فارس که کل کشور را می‌تواند به سمت جهش صنعتی ببرد و مشکل اشتغال را حل کند.

وی از همه مدیران و دست‌اندرکاران این پروژه تشکر کرد و از آنها خواست، مشکلات جاری طرح ها را  به صورت ۲۴ ساعته پیگیری نمایند. جهانگیری افزود: آقای دکتر شیرکوند هم از طرف من مسئولند با برگزاری جلساتی موانع پروژه‌های نیمه تمام را برطرف کنند؛ در این راستا استانداران سراسر کشور نیز موظفند تمام تلاششان را برای به سرانجام رساندن طرح‌های مهمی که در این فرآیند کوتاه می‌توانند به نتیجه برسانند انجام دهند.


آخرین مقالات

مقاله ای ثبت نشده است

آخرین اخبار

دفتر مرکزی : ایران - تهران - خیابان سید جمال الدین اسد آبادی- کوچه سیزدهم- شماره 35

آخرین ویدئو

دفتر لامرد

استان فارس - شهرستان لامرد- کیلومتر 8 جاده محور لامرد-خنج - منطقه ویژه اقتصادی انرژی بر- صندوق پستی 346

52721901-2(9871+)
52725790(9871+)
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
عضویت در خبر نامه