رد کردن لودر

براساس چشم انداز تعریف شده در بخش آلومینیوم، تا سال 1404 ظرفیت تولید شمش آلومینیوم را باید به 1/5میلیون تن افزایش داد. ایران بدلیل دارا بودن انرژی فراوان، نیروی انسانی ماهر و همچنین مجاورت با آبهای بین المللی میتواند به عنوان بهترین کانون تولید آلومینیوم در جهان باشد. این مزیت، علاوه بر ایجاد درآمدهای ارزی غیرنفتی برای کشور (صنعت تبدیل انرژی و ایجاد ارزش افزوده بالا) باعث ایجاد ۵ شغل مستقیم و حدود۲۰ شغل غیرمستقیم به ازای تولید هر یکهزار تن آلومینیوم می شود.

با توجه به چنین ظرفیت هایی در صنعت آلومینیوم، طرح آلومینیوم جنوب تعریف شده است که در دولت یازدهم، مجال عملیاتی شدن یافت، براساس برنامه ریزی ها قرار است این طرح ملی حدود ۲۵ ماه آینده وارد مرحله راه اندازی شود.

مهمترین پروژه صنعت آلومینیوم طرح آلومینیوم جنوب به عنوان یکی از مهمترین پروژهه ای صنعت آلومینیوم کشور مطرح است. طرح آلومینیوم جنوب با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن آلومینیوم آلیاژی در فاز نخست ودر مجموع ۱میلیون تن در ۳ فاز مستقل به عنوان بزرگترین مجتمع تولید در کشور شناخته شده که در حقیقت یکی از مزایای اقتصادی در این حوزه به شمار می آید، چراکه تاکنون هیچیک از شرکتهای آلومینیومی موفق به تولید این میزان فلز نشده اند. همچنین یکی دیگر از مواردی که برای نخستین بار در این طرح به کار رفت، استفاده از فناوری پیشرفته ۴3۰ کیلوآمپر بوده، به گونه ای که استفاده از این فناوری، زمینه ساز کاهش انرژی مصرفی بوده، هزینه های بهره برداری کاهش پیدا کرده و مواد اولیه به صورت بهینه و با صرفه اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از ویژگیهای مثبت این طرح، داشتن نیروگاه اختصاصی برای تامین برق مورد نیاز است. اعتبار درنظرگرفته شده برای اجرای این طرح، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار است.

مهندس محمد مهدی مستقیمی، مدیرعامل شرکت آلومینیوم جنوب درباره این طرح، مزیتها و اقدام های انجام شده و اینکه طرح آلومینیوم جنوب مدتها بود در وضعیت سکون قرار داشت و اینکه چگونه این طرح فعال شد، عنوان کرد: شرکت آلومینیوم جنوب (سهامی خاص) به منظور تامین تقاضای روزافزون صنایع مختلف و با هدف بهره گیری از ذخایر گسترده گازی جنوب کشور، ایجاد اشتغال، محرومیت زدایی، صادرات و کسب مزیت رقابتی، در سال۸۲ تاسیس شد.

مستقیمی درباره آغاز به کار و مشکلاتی که در این حوزه وجود داشت، توضیح داد: پس از مطالعات امکان سنجی و توجیه اقتصادی و فنی فاز نخست این طرح، قرارداد تجاری آن با برنده مناقصه در سال ۸۴ منعقد شد. پس از انتخاب پیمانکار، از طریق برگزاری مناقصه بین المللی و انعقاد قرارداد برای تامین منابع مالی و تامین و تدارک تجهیزات و نصب و راه اندازی فاز نخست پروژه، متاسفانه به دلیل تحریمهای اقتصادی و بروز مشکلات بانکی برای بانکهای کشورمان در صحنه جهانی، گشایش اعتبار اسنادی طرح محقق نشد و قرارداد به مرحله شروع عملیات اجرایی نرسید. با شروع به کار دولت تدبیر و امید و اقدامهای آن در رفع مسائل سیاست خارجی و به نتیجه رسیدن توافقنامه هسته ای (برجام) زمینه های حل و فصل مسائل و مشکلات این پروژه نیز فراهم شد.

وی در ادامه عنوان کرد: در فضای ایجاد شده پس از رفع تحریمهای اقتصادی، اصلیترین مانع فعال شدن قرارداد با پیمانکار خارجی - برای شروع عملیات اجرایی پروژه- بر طرف شد و اعتبار اسنادی این طرح گشایش یافت و فعالیتها براساس طرح زمانبندی به اجرا گذاشته شد. در همین راستا، عملیات اجرایی فاز نخست طرح شرکت آلومینیوم جنوب در جریان سفر دکتر روحانی، رییس محترم جمهور به استان فارس در تاریخ ۹ اردیبهشت ۹۴ آغاز شد.

مستقیمی افزود: طرح این شرکت در ۳ فاز مستقل به ظرفیت تقریبی یک میلیون تن آلومینیوم اولیه و آلیاژی مصوب و برنامه ریزی شده است. در طرح این شرکت، احداث بزرگترین مجتمع تولید آلومینیوم در کشور متشکل از همه کارگاهها و تاسیسات جانبی مورد نیاز به همراه نیروگاه اختصاصی و تاسیسات ساحلی و بندری است که تاثیر بزرگی بر اقتصاد منطقه و کشور خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم جنوب درباره مهمترین اقدامها در طرح آلومینیوم جنوب و میزان پیشرفت آن عنوان کرد: از جمله اقدامها در این طرح، فعالیتهای طراحی و مهندسی و مرور این مدارک از سوی کارشناسان شرکت آلومینیوم جنوب و پیمانکار خارجی (با حدود ۶۸ درصد پیشرفت)، فعالیتهای طراحی و مهندسی تفصیلی از سوی کارشناسان شرکت آلومینیوم جنوب و پیمانکار خارجی (حدود ۱۲درصد پیشرفت) و فعالیتهای تدارکات، ساخت و خرید تجهیزات شامل مذاکره با سازندگان تجهیزات و عقد قرارداد (حدود 5/9درصد پیشرفت) است.

مستقیمی ادامه داد: همچنین فعالیتهای اجرایی شامل ساخت دفاتر کارگاهی، کمپ اقامت کارکنان، ارسال تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز شمعکوبی، اجرای شمعکوبی، انتخاب پیمانکاران ایرانی برای اجرای فعالیت های سیویل و ساختمانی، عملیات خاکبرداری و تسطیح زمین کارخانه، عملیات تسطیح محل احداث تاسیسات بندری، به طور کامل به پایان رسیده است.

وی درباره برنامه راه اندازی زمانی طرح عنوان کرد: فعالیتهای اجرایی پروژه در مجموع، براساس برنامه زمانبندی در حال پیشرفت است و امیدمی رود براساس این برنامه، تا ۲۵ ماه آینده به مرحله راه اندازی آزمایشی و تولید نخستین فلز برسد. مستقیمی همچنین درباره میزان سرمایه گذاری و اشتغال طرح گفت: آلومینیوم جنوب، به عنوان بزرگترین طرح آلومینیوم کشور ۳۰۰ هزار تن تولید دارد که از این میان، ۱۵۸هزار تن به آلیاژ تبدیل خواهد شد. اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرای آن، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار است. راه اندازی این طرح (با احتساب طرحهای جانبی) موجب اشتغالزایی حدود ۴هزار نفر به طور مستقیم و ۶ هزار نفر به طور غیرمستقیم می شود.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم جنوب با اشاره به مزیت اجرای طرحهای آلومینیوم در کشور و به ویژه مناطق جنوب عنوان کرد: واقعیت این است که در رشد و توسعه اقتصادی کشور، اصلی ترین مانع، اتکا به فروش مواد خام است. رفع این معضل در گرو استفاده از مزیت های ناشی از منابع بسیار عظیم انرژی (نفت و گاز) در کشور خواهد بود که راه را برای ایجاد ارزش افزوده، اشتغال نیروی انسانی، توسعه صنعتی و درنهایت رشد و توسعه اقتصادی و رفاه جامعه هموار می کند. شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب نیز در راستای استفاده از مزیت های منابع کشور و با انتخاب آلومینیوم بهعنوان محصول این شرکت و البته صنعت تبدیل انرژی (ایجادکننده ارزشافزوده باال در گاز) شکل گرفت.

مستقیمی در ادامه توضیح داد: آلومینیوم فلزی استراتژیک با ویژگیهای منحصر به فرد از جمله سبکی، هدایت الکتریکی و حرارتی بالا، شکل پذیری مطلوب و مقاومت در برابر خوردگی است. این ویژگیهای منحصر به فرد موجب مصرف بالای آن در صنایع هوا - فضا، ساخت هواپیما، خودروسازی، صنعت ساختمان، ساخت لوازم خانگی، صنعت برق، صنایع بسته بندی مواد غذایی و دارویی شده و روند کاربرد آن در صنایع مختلف به دلیل خصوصیات برجسته آن به سرعت در حال افزایش است. همچنین از مزیتهای احداث طرح آلومینیوم در منطقه جنوب، بهره گیری از نیروگاه اختصاصی بوده که منبع قابل اعتمادی به منظور تامین برق مستمر و پایدار در صنعت آلومینیوم است. شرکت آلومینیوم جنوب برای تامین برق مورد نیاز، قرارداد خرید تضمینی برق را منعقد کرده است. ظرفیت این نیروگاه ۹۳۰ مگاوات است که به صورت سیکل ترکیبی با راندمان ۵۸ درصد )بالاترین میزان راندمان در کشور) خواهد بود.

وی افزود: وجود تاسیسات بندری این مجتمع دارای اسکله اختصاصی با امکان پهلوگیری کشتیهایی با ظرفیت ۴۵ هزار تن، از دیگر مزیت های طرح به شمار می رود که مواد اولیه مورد نیاز شرکت را از طریق سیستمهای انتقال مواد از کشتیها به انبارها و سیلوهای در نظر گرفته شده در نزدیکی اسکله جابه جا خواهند کرد. افزون بر این، بهره گیری از فناوری مدرن ۴۳۰ کیلوآمپر برای نخستین بار در کشور، مصرف بهینه مواد اولیه، کامل بودن زنجیره تولید، استفاده از پیشرفته ترین سیستمهای کنترل آلایندگی و تولید آلیاژهای مختلف آلومینیوم، از ویژگیهای برجسته و کلیدی طرح این شرکت است که آن را از سایر کارخانه های مشابه متمایز می کند.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم جنوب ادامه داد: براساس مطالعات انجام شده درباره امکان سنجی و توجیه فنی و اقتصادی، فاز نخست طرح در سال ۸۴ از سوی مهندسان مشاور داخلی و خارجی، کارخانه های تولید آلومینیوم بالاترین مصرف انرژی در بین صنایع مختلف را داشته و در کشورهایی که دارای انرژی ارزان و قابل دسترس یا نزدیکی به منابع بوکسیت باشند، احداث می شوند. به همین دلیل، در حال حاضر منطقه خاورمیانه به دلیل دارا بودن انرژی فسیلی فراوان، کشورهای روسیه و کانادا به دلیل دارا بودن انرژی آبی و کشور استرالیا با دارا بودن معادن غنی بوکسیت از کانون های مهم تولید آلومینیوم در جهان هستند.

مستقیمی درباره سرانه مصرف آلومینیوم در کشورهای توسعه یافته و ایران توضیح داد: سرانه مصرف آلومینیوم در کشورهای توسعه یافته حدود ۱۵کیلوگرم و در ایران حدود 5/4 کیلوگرم است و این میزان در ایران حاکی از آن است که با توجه به رشد مصرف آلومینیوم در کشور، در ۵ سال آینده باید حداقل ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور افزوده شود.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار

دفتر مرکزی : ایران - تهران - خیابان سید جمال الدین اسد آبادی- کوچه سیزدهم- شماره 35

آخرین ویدئو

دفتر لامرد

استان فارس - شهرستان لامرد- کیلومتر 8 جاده محور لامرد-خنج - منطقه ویژه اقتصادی انرژی بر- صندوق پستی 346

52721901-2(9871+)
52725790(9871+)
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
عضویت در خبر نامه