رد کردن لودر

آلومینیوم 

آلومينيوم خالص در طبيعت بسيار كمياب و بندرت يافت ميشود. تركيبات آلومينيوم موجود در طبيعت در منابع مختلفي نظير سنگهاي آذرين، سنگهاي رسوبي و مانند آن يافت ميشود. ليكن سنگ معدن متداولي كه تهيه آلومينيوم از آن با تكنولوژي صنعتي كنوني توجيه اقتصادي پيدا كرده و مورد استفاده قرار ميگيرد بوكسيت نام دارد. بوكسيت مخلوطي از هيدروكسيد آلومينيوم، اكسيد يا هيدروكسيد آهن اكسيد تيتانيوم، سيليكاتهاي آلومينيوم، كائولين و مقدار كمي از مواد ديگر ميباشد. ميزان كلي ذخاير جهاني بوكسيت 33 ميليارد تن
برآورد شده كه حدود 75 درصد آن در 5 كشور گينه، استراليا، برزيل، جامائيكا و هند است. در ايران نيز در مناطق خراسان شمالي، سمنان، يزد، كرمان و كهكيلويه و بويراحمد وجود دارد. پس از استخراج بوكسيت به پالايشگاههاي توليد آلومينا انتقال داده ميشود و طي عملياتي از آن آلومينا استحصال ميگردد. آلومينا در كارخانه هاي توليد آلومينيوم، احياء و آلومينيوم بدست ميآيد.
فلز آلومينيوم به صورت تركيبات مختلف 8% قشر زمين را تشكيل ميدهد و از نظر فراواني بعد از اكسيژن و سيليسيوم قرار دارد. سال 1886 ميلادي آغاز پيشرفت صنعت آلومينيوم ميباشد و در اين سال بود كه توليد انبوه اين فلز به روش الكتروليز اكسيد آلومينيوم  (آلومينا ) در كريوليت مذاب صورت گرفت و این روش تا كنون نيز ادامه دارد. آلومينيوم با دارا بودن وزن مخصوصي معادل 7/2 و همچنين قابليت هدايت الكتريكي و حرارتي بسيار بالا و مقاومت در مقابل اسيد نيتريك و اسيدهاي آلي، كاربردهاي متعددي در صنايع مختلف داشته و از اهميت خاصي برخوردار مي باشد. فلز آلومينيوم داراي نقطه ذوب 660 درجه سانتيگراد بوده و همچنين از قابليت شكل پذيري بسيار خوبي برخوردار است. از سوي ديگر در صورتيكه اين فلز در معرض هواي آزاد قرار گيرد، قشر نازكي از اكسيد آلومينيوم بر روي آن تشكيل ميگردد كه بقيه فلز را در مقابل خوردگي محافظت مينمايد. اين امر بعنوان يكي از مهمترين ويژگي هاي فلز فوق شناخته شده و سبب گسترش هرچه بيشتر كاربرد آن در صنايع مختلف ميگردد.
همچنين سبكي اين فلز سبب كاربرد گسترده آلياژهاي آلومينيوم در صنعت هواپيماسازي گرديده است. همچنين در صنايع كشتي سازي، آلياژهاي آلومينيوم در ساختمان اسكلت فلزي قسمتهاي بالاي كشتي و همچنين در ساختمان دكل و دودكش كشتي بكار رفته و سبك بودن اين قسمتها باعث پائين آمدن نقطه ثقل كشتي و در نتيجه افزايش پايداري آن ميگردد. از آلياژهاي آلومينيوم همچنين در ساخت قطعات موتورهاي احتراق داخلي به خاطر سبك بودن و همچنين هدايت مناسب حرارت استفاده ميشود.
سبكي فلز آلومينيوم باعث ميشود تا استفاده از آن در خطوط انتقال نيرو در مقام مقايسه با مس، از يكسو سبب صرفه جويي در مصرف كابلهاي انتقال شده و از سوي ديگر باعث كاهش وزن دكلهاي انتقال ميگردد.
موتور توسعه اقتصادي در هر كشور معمولا توسعه صنعتي متكي بر مزيت هاي آن كشور است. ايران كشورياست كه از نظر ذخائر انرژي  ( نفت و گاز ) در رتبه دوم جهاني قرار دارد. صنعت آلومينيوم مهم ترين صنعت انرژي بر بوده و آلومينيوم از جمله فلزات استراتژيك است كه از طریق الكتروليز استحصال مي شود و از آن به عنوان قلك يا مخزن انرژي نام برده مي شود. آلومينيوم به دليل خصوصيات برجسته و كاربرد گسترده در صنايع حائز اهمیت فراوان است. از طرف ديگر توسعه صنايع انرژي بر در سياست هاي كلي و قانون برنامه های توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور مورد تأكيد و همچنين مورد حمايت دولت قرار گرفته است.
جايگاه ايران در توليد آلومينيوم تا پايان برنامه پنجم توسعه از رتبه 22 فعلي به جايگاه 14 و ميزان توليد یک و نیم ميليون تن برسد .


میزان تولید آلومینیوم اولیه در جهان


مجموعاً 220 کارخانه تولید آلومینیوم در جهان وجود دارد که کل ظرفیت آنها 55 میلیون و 40 هزار تن است. چین با 107 کارخانه و 24 میلیون و 503 هزار تن ظرفیت، بزرگترین کشور تولید کننده این محصول در جهان است. این کشور 45 درصد کل ظرفیت جهانی آلومینیوم را در اختیار دارد.چین در حال حاضر با تولید 13/1 میلیون تن آلومینیوم اولیه ، 34 درصد از تولید جهانی را به خود اختصاص داده است. کشور چین در آینده به واسطه مشکلات تامین مالی و هزینه های بالای انرژی برق و حمل و نقل و از طرفی عدم وجود ذخایر بوکسیت، تولید خود را کاهش خواهد داد.
در مقام بعدی، روسیه با 13 کارخانه تولید آلومینیوم و با تولید 4 میلیون و 342 هزار تن آلومینیوم اولیه قرار دارد و 8/7 درصد ظرفیت تولید در جهان را به خود اختصاص داده است.
در مقام سوم، ایالات متحده با 14 کارخانه و برخورداری از ظرفیت 3 میلیون و 94 هزار تنی قرار دارد و 6/5 درصد از سهم تولید آلومینیوم جهان را در اختیار دارد.
کشورهای کانادا با حجم تولید 3 میلیون و 60 هزار تن و استرالیا با ظرفیت 2 میلیون و 58 هزار تن در رتبه های بعدی قرار دارد.
طبق آخرین آمار، 4 شرکت روسال (روسیه)، آلکوا (ایالات متحده)، ربوتینتو (کانادا) و هیدرو آلومینیوم (نروژ) با ظرفیت 15 میلیون و 407 هزار تن، 27 درصد از ظرفیت تولید آلومینیوم اولیه جهان را در اختیار دارند.
روسیه و کانادا به دلیل برخورداری از انرژی آبی ارزان و استرالیا به عنوان بزرگترین دارنده مواد معدنی بوکسیت به عنوان مناطق بزرگ تولید آلومینیوم اولیه در جهان شناخته می شوند. به واسطه افزایش قیمت انرژی، احداث کارخانجات تولید آلومینیوم به کشورهای دارای انرژی فراوان و ارزان منتقل شده و می توان گفت جغرافیای صنعت آلومینیوم در حال انتقال از غرب به شرق است.
پیش بینی می شود میزان تولید آلومینیوم جهان تا سال 2020 به حدود 57/6 میلیون تن افرایش یابد.
تولید آلومینیوم در منطقه خلیج فارس:
4 درصد تولید جهانی آلومینیوم در منطقه خلیج فارس است و این میزان تا پایان سال 2012 به 10 درصد افزایش خواهد یافت. میزان تولید آلومینیوم در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا نیز تا سال 2013 با احداث 11 کارخانه ذوب آلومینیوم به مرز 6/1 میلیون تن در سال
خواهد رسید.

میزان مصرف آلومینیوم در سطح جهان


یکی از شاخصهای توسعه یافتگی هر کشور سرانه مصرف 15 کیلوگرمی آلومینیوم است. در حال حاضر کشورهای آمریکای شمالی و اروپای غربی بالاترین میزان رشد مصرف را دارند اما طی سالهای آتی میزان رشد مصرف در چین، اروپای شرقی، کشور های آسیای میانه، هند و برزیل افزایش خواهد یافت.
میانگین رشد مصرف از سال 1975 تا سال 2000 حدودا 3 درصد و از سال 2000 تا 2008 حدودا 7 درصد بوده است. ميزان مصرف آلومينيوم در سال 2008 بواسطه بحران اقتصادی با رشدی معادل 3/3% در مقايسه با 2007 به مرز 39 ميليون تن رسيد. میانگین رشد مصرف تا سال 2020 حدودا 5 درصد پیش بینی می شود. همچنین میزان مصرف آلومینیوم تا سال 2020 در حدود 60/6 میلیون تن پیش بینی شده است.


ظرفیت فعلی تولید آلومینیوم و پروژه های در دست اقدام ایران


ایران با برخورداری از 3 کارخانه تولید آلومینیوم و ظرفیت 437 هزار تنی، رتبه 18 را در سطح جهانی در اختیار دارد. میزان تولید آلومینیوم اولیه در کشور و پروژه های در دست اقدام به همراه ظرفیت هر یک را می توان در جداول زیر مشاهده کرد :


شرکت ظرفیت کل تولید
آلومینیوم المهدی               110 هزارتن
آلومینیوم ایرالکو               180 هزا  تن
آلومینیوم هرمزال              147 هزار تن


مطالب مرتبط

اقدامات ایمنی سالکو برای مقابله با کرونا

اقدامات ایمنی سالکو برای مقابله با کرونا

اقدامات ایمنی شرکت آلومینیوم جنوب (سالکو)، برای آگاه‌سازی کارکنان و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در محیط‌های اداری و کارخانه تشریح شد که با همکاری همه واحدها در این مجموعه پیگیری می‌شود.

اخبار 1398/12/11

آخرین اخبار

دفتر مرکزی : ایران - تهران - خیابان سید جمال الدین اسد آبادی- کوچه سیزدهم- شماره 35

آخرین ویدئو

دفتر لامرد

استان فارس - شهرستان لامرد- کیلومتر 8 جاده محور لامرد-خنج - منطقه ویژه اقتصادی انرژی بر- صندوق پستی 346

52721901-2(9871+)
52725790(9871+)
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
عضویت در خبر نامه